piątek, marzec 29, 2024
  • Witamy na naszej stronie

  • 1
  • 2
  • 3

PROGRAM WYCHOWAWCZY SZKOŁY

Wychowanie przez kulturę i sztukę –

 

Dziedzina działania:

Wychowanie przez kulturę i sztukę.

Cele:

Zapoznanie uczniów z najważniejszymi dziełami sztuki w zakresie literatury pięknej, plastyki i muzyki. Kształcenie umiejętności posługiwania się poprawną polszczyzną, zwracanie uwagi na piękno języka ojczystego, rozwijanie kultury obcowania z innymi ludźmi, kształcenie umiejętności mądrego i pozytywnego korzystania z mediów.

Uzyskiwanie umiejętności:

Uczeń poznał najważniejsze dzieła sztuki polskich twórców i twórców światowych, potrafi poprawnie wyrazić się, zna zwroty grzecznościowe, umie zachować się wobec ludzi starszych i kolegów, potrafi właściwie zachować się w miejscach publicznych. Chętnie uczestniczy w imprezach organizowanych przez szkołę, dba o estetykę klasy oraz przedmiotów, którymi się posługuje, dba o higienę ciała i estetykę odzieży, umie właściwie zachować się przy stole.

Sposób realizacji, osoby odpowiedzialne:

Zwracanie na każdej lekcji uwagi na poprawność języka, stosowanie zwrotów grzecznościowych na co dzień. Ukazywanie na lekcjach języka polskiego sztuki; lekcjach bibliotecznych najważniejszych dzieł sztuki, (osoby odpowiedzialne: .nauczyciel polonista ,biblioteki.). Uczenie na lekcjach wychowawczych właściwego zachowania się,  w domu, w szkole, w miejscach publicznych, przy stole (wychowawcy). Omówienie na lekcjach języka polskiego informatyki zasad korzystania z literatury pięknej i popularno-naukowej, z prasy, radia i TV, (osoby odpowiedzialne: nauczyciel polonista, informatyki . Okresowy przegląd i ocena stanu podręczników i zeszytów (wychowawcy, nauczyciele przedmiotów). Wyrabianie u uczniów odpowiedzialności za poziom imprez szkolnych, inspirowanie uczniów do czynnego udziału w imprezach artystycznych (wychowawcy). Organizowanie wycieczek do kina, teatru, muzeów, filharmonii, bibliotek (wychowawcy uczniów). Udział uczniów w imprezach kulturalnych pozaszkolnych.

 

 

 

Uroczystości i konkursy szkolne:


·  "Kto ty jesteś? - Polak mały. Co to znaczy w zmieniającej się Europie –Dni Kultury Europejskiej -maj
·  konkurs recytatorski wierszy /literatury/Tuwim –Brzechwa, wybrane utwory Mickiewicza itp   ", I-VI –  listopad -kwiecień

Wychowanie przez naukę.

Cele:

Uświadamianie uczniom, znaczenia wiedzy w rozwoju człowieka i społeczeństwa, rozwijanie zainteresowań poszczególnymi dziedzinami nauki. Kształcenie odpowiedzialności za własny rozwój intelektualny, rozwijanie pomysłów twórczych i własnych uzdolnień.

Uzyskiwane umiejętności:

W klasach I - III: uzyskanie umiejętności czytania, pisania i liczenia oraz podstawowych umiejętności plastycznych i muzycznych, poznanie i rozumienie podstawowych zjawisk zachodzących w przyrodzie.

Doskonalenie umiejętności czytania, pisania, liczenia w klasach IV - VI. Poznanie najważniejszych dzieł literatury polskiej i światowej oraz historii Polski. Uzyskanie podstawowych wiadomości przyrodniczych, umiejętności organizowania stanowiska pracy, umiejętność zaplanowania dnia, umiejętność korzystania z biblioteki: katalogów, encyklopedii, słowników, podręczników, TV, umiejętność zamykania myśli w granicach zdania.

Sposób realizacji, osoby odpowiedzialne:

Nauczanie w toku wychowania wczesnoszkolnego czytania, pisania i liczenia. Rozwój umiejętności plastycznych i muzycznych. Ukazywanie zjawisk zachodzących w przyrodzie /wychowawcy klas I - III/. W klasach starszych dalsze doskonalenie umiejętności czytania, pisania i liczenia oraz poznawanie podstawowych zjawisk przyrodniczych, organizmów roślinnych i zwierzęcych, zjawisk fizycznych i chemicznych, a także podstawowych wiadomości geograficznych, wyrabianie umiejętności posługiwania się katalogiem, encyklopedią, słownikiem, schematem, diagramem, czytanie planów, rozkładów, wyrabianie umiejętności posługiwania się sprzętem audiowizualnym, komputerowym /wychowawcy, nauczyciele: j. polskiego, matematyki, opiekunka biblioteki/.

 

 

Konkursy:

Konkursy przedmiotowe, klasowe, międzyszkolne, konkursy ortograficzne (I-IV ), konkursy pięknego czytania (I-III, IV-VI),  konkurs na najlepsze wypracowanie klasowe  (IV-VI), konkurs matematyczny pt. "Myślę - pomyślę - liczę" (IV-VI), konkurs przyrodniczy pt. "Przeczytałem, zobaczyłem, poznałem - najciekawsze zjawiska przyrodnicze" (IV-VI), "zabawy językiem polskim" - krzyżówki, diagramy, rebusy (I-III), konkurs "Jestem mistrzem tabliczki mnożenia w klasach" (I-III) konkurs plastyczny śladami Jan Cybisa  kl(I-III).

Dziedzina działania:

Wychowanie prorodzinne.

Cele:

Ukazanie roli wychowawczej rodziny, rola członków rodziny w jej funkcjonowaniu, współodpowiedzialność za rodzinę, rodzina a społeczeństwo, szacunek dla ludzi starszych w rodzinie, problemy dojrzewania, małżeństwo, życie ludzkie największą wartością, godność człowieka i obowiązek jej poszanowania.

Uzyskiwane umiejętności:

Uczeń właściwie odnosi się do rodziców i rodzeństwa, pomaga w domu, jest troskliwy i opiekuńczy wobec rodzeństwa, dba o własną godność, szanuje godność innych i swoją, wie jak funkcjonuje rodzina, właściwie pojmuje miłość i małżeństwo jako naturalną konsekwencję miłości.

Sposób realizacji, odpowiedzialni:

Pogadanki na lekcjach wychowawczych na tematy związane z funkcjonowaniem rodziny, realizacja tematyki na lekcjach WDŻ związanej z rodziną /wychowawcy i nauczyciele przyrody/. Omówienie na lekcjach wychowawczych i przyrody tematów związanych z dojrzewaniem. Uroczyste obchody "Dnia Rodziny", "Dnia Babci", "Dnia Dziadka"/ wychowawcy/. Konkurs plastyczny pt. "Mój rodzinny wypoczynek" IV-VI

Dziedzina działania:

Wychowanie prozdrowotne, zapobieganie patologii.

Cele:

Poznanie negatywnych skutków picia alkoholu, palenia papierosów, zażywania narkotyków, środków psychotropowych. Rozbudzenie zainteresowań własnym zdrowiem. Znaczenie higienicznego trybu życia oraz uprawianie sportów. Poznanie zależności pomiędzy odżywianiem się a zdrowiem. Nauka radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Dbałość o bezpieczeństwo własne i kolegów. Poznanie i stosowanie zasad prawidłowego zachowania się na drodze.

Uzyskiwane wiadomości i umiejętności:

Uczeń zna objawy i skutki zatrucia alkoholem, papierosami, narkotykami. Uczeń dba o higienę własnego ciała, o własny wygląd, uprawia sport i właściwie odżywia się.

Sposób realizacji, odpowiedzialni:

Pogadanki na lekcjach wychowawczych na temat spożywania napojów alkoholowych, palenia papierosów, zażywania narkotyków, leków psychotropowych (wychowawcy), przestrzeganie zakazu palenia w szkole. Pedagogizacja rodziców, pogadanki na temat zdrowego stylu życia. Pogadanki na temat zdrowego trybu życia na lekcjach przyrody, lekcjach wychowawczych, WF. Pogadanki na tematy zachowania zdrowia prowadzone przez pielęgniarkę szkolną. Okresowe badania lekarskie, szczepienia ochronne. Doskonalenie przyjmowania prawidłowej postawy ciała w różnych pozycjach (siadzie, chodzie, staniu) - zwracanie uwagi na prawidłową postawę ciała na wszystkich lekcjach, przerwach, na zajęciach pozalekcyjnych. Ćwiczenia gimnastyczne w czasie długiej przerwy uczniów całej szkoły w czasie sprzyjających warunków atmosferycznych na podwórku szkolnym i zachęcanie do aktywnego spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu.  Wyprawa na najbliższe skrzyżowanie i przejście na drugą stronę jezdni. Konkurs "Jesteśmy świadomymi użytkownikami drogi kl. I - III. Przygotowanie uczniów kl. IV do egzaminu na kartę rowerową. Konkurs "Bezpieczna  droga do szkoły - "z odblaskami bezpieczniej" IV-VI, konkurs plastyczny "Wybieramy zdrowy tryb życia. Żyj zdrowo, odżywiaj się zdrowo" I-III, IV-VI

Dziedzina działania:

Wychowanie przez turystykę.

Cele:

Poznanie zabytków architektury, dzieł sztuki, polskiej tradycji ludowej. Poznanie ojczystych krajobrazów, parków narodowych, rezerwatów, pomników przyrody żywej i martwej. Ukazanie piękna kraju ojczystego.

Uzyskiwane wiadomości i umiejętności:

Uczeń umie wskazać gdzie w Polsce znajdują się najważniejsze zabytki architektury, dzieła sztuki. Wie gdzie znajdują się krajobrazy warte obejrzenia zna rozmieszczenie parków narodowych w Polsce oraz rezerwatów województwa Opolskiego. Uczeń umie posłużyć się, planem miasta, kompasem. Potrafi zachować się na szlaku, w autobusie, pociągu, zna przepisy ruchu drogowego, dba o przyrodę.

Sposób realizacji, odpowiedzialni:

Wycieczki krajoznawcze organizowane przez wychowawców. Wycieczki i rajdy po najbliższej okolicy organizowane przez  poszczególne klasy. Wycieczki dla klas młodszych (I - III) organizowane przez wychowawców po najbliższej okolicy /wychowawcy, opiekunowie .

Dziedzina działania:

Wychowanie patriotyczne.

Cele:

Ukazywanie piękna języka ojczystego, dzieł literackich, dzieł plastycznych, muzycznych. Ukazywanie piękna kraju ojczystego i kultury narodowej, podkreślanie odrębności narodowej. Pokazywanie udziału Polski w dorobku cywilizacyjnym Europy i świata. Patriotyzm a przynależność do zjednoczonej Europy. Kształcenie wrażliwości na piękno regionu opolskiego , poznawanie zabytków naszego województwa.

Poznanie życia i działalności patrona szkoły. Kształtowanie właściwej postawy wobec hymnu szkoły i jej patrona.

Uzyskiwane wiadomości i umiejętności:

Uczeń zna hymn państwowy i szkolny, symbole narodowe, zna tradycje i historię Polski. Zna najważniejsze zabytki architektury w Polsce i w regionie. Zna najważniejsze dzieła literatury i sztuki. Zna miejscowości w regionie i najważniejsze obiekty .

Sposób realizacji, odpowiedzialni:

Organizowanie wycieczek do miejsc pamięci narodowej do regionów i ośrodków z zabytkami architektury, muzeami, bibliotekami, salami wystaw. Organizowanie akademii z okazji świat państwowych i szkolnych (uroczystości szkolne). Poszanowanie dorobku kultury polskiej. Poszanowanie sylwetek wielkich Polaków na lekcjach wychowawczych i historii /wychowawcy, nauczyciele odpowiedzialni za uroczystości szkolne, nauczycielka j. polskiego/. Konkursy:
·  życie i działalność patrona szkoły ,

Dziedzina działania:

Preorientacja zawodowa.

Cele:

Zapoznanie z charakterem różnych zawodów (dobre i złe strony). Poznanie własnych predyspozycji do wykonywania określonego zawodu. Poznanie sieci szkół zawodowych i ogólnokształcących oraz możliwości kształcenia w danym zawodzie.

Przeciwwskazania do wykonywania niektórych zawodów.

Uzyskiwane wiadomości i umiejętności:

Uczeń zna specyfikę poznanych zawodów, ich złe i dobre strony, potrafi ocenić swoje możliwości zdobycia wybranego zawodu.

Sposób realizacji, odpowiedzialni:

Zapoznanie uczniów z aktualną siecią szkół. Spotkania z przedstawicielami gimnazjów. Współpraca z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną /wychowawcy/.Poznajemy zawody znajdujące się w naszej okolicy. Realizacja w ramach godzin wychowawczych i 42art .Zajęcia prowadzone przez rodziców dzieci i naszych absolwentów.